بهترین کارگزاری کدام است

بهترین کارگزاری کدام است

در این مطلب می خواهم شرکت های کارگزاری را معرفی کنم و همچنین معیارهایی برای انتخاب یک کارگزاری مناسب را نام ببرم.

کارگزاری چیست؟

شرکت های کارگزاری نهاد های واسطه ای هستند که بین ما و سازمان بورس قرار دارند. و از جمله کارهای مهم کارگزاری ها تسهیل فرآیند خرید و فروش سهام است. هر فردی که قصد فعالیت در بازار بورس را دارد باید به کارگزاری ها مراجعه کرده و افتتاح حساب بورسی نماید. در واقع همانطور که ما برای نقل و انتقال پول هایمان حتما باید حساب بانکی داشته باشیم و یا خرید و فروش ملک و مستغلات باید به بنگاه معاملات مسکن مراجعه کنیم. برای فعالیت در بازار سهام نیز باید حتما به کارگزاری ها مراجعه کنیم.

خدمات کارگزاری

خدماتی که کارگزاری ها ارائه می دهند به طور خلاصه به شرح زیر است

ارائه کد بورسی

ارائه بستر لازم برای خرید و فروش سهام برخط ( سامانه معاملات آنلاین)

آموزش و مشاوره سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری مشترک و درآمد ثابت

خدمات پشتیبانی

امور مربوط به مشاوره، عرضه و افزایش سرمایه شرکت ها

هر شرکت کارگزاری می تواند تمام یا بخشی از خدمات فوق را به مشتریان خود ارائه دهد. از آنجایی که فعالیت ما در بورس وابسته به شرکت های کارگزاری هست و کارگزاری ها نسبت به ارائه این خدمات کارمزد دریافت می کنند در نتیجه انتخاب یک کارگزاری خوب بسیار مهم است.

معیارهای انتخاب یک کارگزاری مناسب

در ادامه معیارهایی که باید برای انتخاب یک کارگزاری خوب در نظر بگیریم آورده شده است.

رتبه کارگزاری

سازمان بورس براساس مبلغ گردش معاملاتی، تعداد کارکنان و مدارک آنها و … اقدام به رتبه بندی کارگزاری ها در سه رتبه الف، ب، ج نموده است. بدیهی است باید حتما کارگزاری انتخاب کنیم  که دارای رتبه الف باشد. البته تعداد کارگزاری های دارای رتبه الف بسیار زیاد می باشد ( از اینجا می توانید رتبه کارگزاری ها را مشاهده نمایید) و برای انتخاب یک کارگزاری مناسب باید به سایر معیارها توجه کرد

سیستم معاملاتی مناسب

سامانه آنلاین کارگزاری

بدیهی هست یکی از مهمترین خدمات یک کارگزاری ارائه بستر خرید و فروش آنلاین سهام است. در نتیجه بهتر است کارگزاری انتخاب شود که از سامانه معاملات برخط مناسبی استفاده می کند و در زمان اوج معاملات دچار قطعی و کندی سیستم نباشد.و بتوان در سریعترین زمان ممکن سفارشات خود را ثبت کنیم. امکان مشاهده سبد سهام، گردش حساب و … از دیگر اطلاعاتی است که باید در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری وجود داشته باشد.

دسترسی آسان کارگزاری

مسلما کارگزاری بهتر است که دسترسی به آن آسان باشد و در اکثر شهرهای کشور شعبه فیزیکی داشته باشد. درست است که با الکترونیکی شدن اکثر فعالیت های کارگزاری ها ضرورت حضور در شعب کارگزاری کمتر است ولی هنوز هم برای انجام یک سری از کارها حتما مراجعه حضوری لازم است پس چه بهتر است که کارگزاری که انتخاب می کنیم دسترسی به آن آسان باشد.

همچنین یک کارگزار خوب باید یک سیستم پاسخگویی مناسب برای مشتریانش فراهم کند. که در صورت لزوم و ایجاد مشکل بتوان به راحتی با کارگزاری ارتباط برقرار کرد. پشتیبانی تلفنی پاسخگو حداقل امکانی هست که یک کارگزاری خوب داراست. البته بعضی از کارگزاری ها از سیستم چت آنلاین نیز بهره می برند که می توان در انتخاب کارگزای این مورد را نیز لحاظ کرد.

  باشگاه مشتریان

بدون شک داشتن باشگاه مشتریان می تواند یک کارگزاری را نسبت به سایر کارگزاری ها متمایزتر کند و نشان دهد که آن کارگزاری نسبت به خدمات دهی مناسب به مشتریانش اهمیت قائل است.

معمولا در باشگاه مشتریان می توان با توجه به سیاست گذاری های کارگزاری از تخفیف کارمزد معاملاتی، تخفیف در خرید محصولات شرکت های دیگر ارائه کد تخفیف برای خرید محصولا دیگر شرکت ها، مسابقه و قرعه کشی و … استفاده کرد.

ارائه اعتبار معاملاتی

بعضی از کارگزاری ها با توجه به میزان دارایی شما و همچنین گردش ماهیانه حسابتان به شما اعتبار معاملاتی می دهند که می توانید علاوه بر پول خودتان با این اعتبار نیز به خرید و فروش سهام بپردازید و سود کنید. کارگزارانی که راحتتر و مقررات کمتر این اعتبار معاملاتی را در اختیار شما قرار می دهند می توانند یک کارگزاری خوب باشند.

صندوق های سرمایه گذاری

کارگزاری که دارای صندوق های سرمایه گذاری باشد، می تواند معیاری برای سنجش میزان توانایی و عملکرد کارگزاری در بازار سرمایه را نشان دهد . پس مطالعه در وضعیت و تعداد صندوق های یک کارگزاری شما را می تواند در انتخاب یک کارگزاری خوب یاری کند.

تجربه من

طبق تجربه من در این چند سالی که در بازار سرمایه فعال هستم دو کارگزاری آگاه و مفید که من تجربه استفاده از خدمات هر دو را دارم همه معیارهایی که در بالا ذکر کردم را دارا هستند ولی البته کارگزاری آگاه نسبت به کارگزاری مفید باشگاه مشتریان فعال تری دارد و بسته های اعتباری را با حساسیت کمتری به مشتریانش واگذار می کند.

لینک ثبت نام هر دو کارگزاری را در زیر مشاهده می کنید

لینک ثبت نام کارگزاری آگاه

لینک ثبت نام کارگزاری مفید

البته امکان تغییر کارگزاری همیشه وجود دارد و شما می توانید هرگاه خواستید در یک کارگزار دیگر افتتاح حساب کنید و اجباری به ادامه همکاری با یک کارگزار نیست. و همچنین می توانید همزمان از دو کارگزار برای خرید سهام استفاده کنید و در این زمینه هیچ محدودیتی نیست.

در بخش نظرات شما هم می توانید از تجربیاتتان در مواجه با کارگزاری ها برایمان بنویسید. 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print
مهدی احمدی هستم

مهدی احمدی هستم

علاقمند به مباحث سرمایه گذاری و مالی، حدود 5 سال است که در بازارهای مالی فعالیت دارم. سرمایه 20 جایی است که تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

صفحه ما در اینستاگرام

Instagram did not return a 200.