صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری چیست

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه خود به دو روش سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری و سبد اختصاصی امکانپذیر است. در این قسمت به توضیحات روش سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری میپردازیم.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که به منظور مدیریت حرفه ای وجوه سرمایه گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده و تحت نظارت آن فعالیت میکند. این صندوق ها با تجمیع وجوه سرمایه گذاران و در اختیار داشتن منابع مالی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، تلاش میکنند این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کنند تا با دارایی مورد نظر خود هر چند اندک در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر داراییهای مالی سرمایه گذاری کرده و از مزایای آن  بهره مند شوند. سرمایه گذاران با خرید واحدهای صندوق قادر به سرمایه گذاری در صندوق ها هستند.

ملاک های انتخاب یک کارگزاری خوب 

تقسیم بندی نوع اول صندوقهای سرمایه گذاری

در یک نوع تقسیم بندی، صندوق های سرمایه گذاری را بر اساس نحوه خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

1 -صندوقهای سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

واحدهای این نوع از صندوقها در بورس قابل معامله نیست و برای خرید و فروش آن نیاز به مراجعه ی حضوری  به نمایندگیهای صندوق مورد نظر و تکمیل فرم درخواست صدور یا ابطال واحد موردنظر است.

2-صندوقهای قابل معامله در بورس ETF

صندوقهای قابل معامله در بورس نوعی از صندوقهای سرمایه گذاری هستند که واحدهای آنها را میتوان مانند سهام در بورس معامله کرد.

تقسیم بندی نوع دوم صندوقهای سرمایه گذاری

در تقسیم بندی دیگری صندوق های سرمایه گذاری را بسته به نوع دارایی ای که در آن سرمایه گذاری میکنند، میتوان به صورت زیر تقسیم کرد:

عمده ترین صندوقهای معامله شده در بازار سرمایه به شرح زیر است:

1 -صندوقهای سرمایه گذاری در سهام

صندوقهای سرمایه گذاری در سهام بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، موظف هستند حداقل 70 درصد از سرمایه خود را در سهام و حق تقدم سهام سرمایه گذاری کنند. این نوع از صندوقها به لحاظ ریسک سرمایه گذاری دارای ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوقها هستند و طبیعتاً سودآوری آنها نیز بیش از صندوقهای دیگر است.

2 -صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار موظف هستند که حداقل 75 درصد از دارایی های خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت، سپرده های بانکی و … اختصاص دهند. این نوع از صندوقها نسبت به صندوقهای در سهام ریسک کمتری دارند و به همین دلیل نسبت به این صندوقها سود کمتری را عاید سرمایه گذاران میکنند.

3 -صندوقهای سرمایه گذاری مختلط

صندوقهای سرمایه گذاری از نوع مختلط بر اساس مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار موظف هستند بین 40 تا 60 درصد داراییهای خود را به سهام یا حق تقدم سهام یا اوراق با درآمد ثابت اختصاص داده و مابقی را به اوراق بهادار با درآمد ثابت یا سهام و حق تقدم اختصاص دهد. این نوع از صندوقها به طور کلی نسبت به صندوقهای در سهام ریسک و سود کمتری دارند. و در مقایسه با صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارای ریسک بیشتر و در نتیجه سود بیشترند. البته ذکر این نکته ضروری است که این مسئله یک قانون ثابت نیست؛ بلکه در برهه هایی از یک دوره سرمایه گذاری ممکن است این نوع صندوقها بازدهی بیشتری نسبت به سایر صندوق ها داشته باشد.

 

شما هم می توانید نظرات و تجربیات خود را نسبت به صندوق های سرمایه گذاری که تاکنون استفاده کردید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print
مهدی احمدی هستم

مهدی احمدی هستم

علاقمند به مباحث سرمایه گذاری و مالی، حدود 5 سال است که در بازارهای مالی فعالیت دارم. سرمایه 20 جایی است که تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

صفحه ما در اینستاگرام

Instagram did not return a 200.