انواع وضعیت های مجاز محفوظ ممنوع و …

وضعیت نمادهای معاملاتی بورس

حتما برای شما هم پیش آمده است که مواقعی سهم خریداری شده توسط شما در ساعت کاری بازار معامله نمی شود و در قسمت وضعیت نماد عبارت مجاز ، ممنوع یا ممنوع- متوقف درج شده است. در این مقاله قصد دارم در مورد وضعیت های مختلف معاملاتی که می تواند در یک نماد بورسی رخ دهد صحبت کنم.

به طور کلی همه ی نماد های معاملاتی در بورس تهران یکی از چهار وضعیت زیر را دارا هستند.

 

وضعیت معاملاتی

وضعیت مجاز:

شرایط برای ثبت سفارش و انجام معاملات عادی است. نماد شرکت ها در بازار سرمایه عموما در حالت مجاز هستند و این بدان معناست که خرید و فروش سهام به صورت معمول انجام می شود و در همان لحظه ثبت سفارش، در صورت وجود خریدار یا فروشنده معامله انجام می گیرد. این وضعیت عموما با رنگ سبز نشان داده می شود.

وضعیت ممنوع:

امکان ثبت سفارش و انجام معامله وجود ندارد و نماد سهم به دلایل مختلفی بسته است برای انجام معاملات باید منتظر تغییر وضعیت نماد که توسط ناظر بازار اعلام می شود ماند. این وضعیت عموما با رنگ قرمز نشان داده می شود.

وضعیت مجاز-محفوظ:

فقط امکان ثبت سفارش وجود دارد. نماد شرکت بعد از بسته بودن، برای آنکه به حالت عادی و مجاز برای انجام معاملا ت برگردد، ابتدا وضعیت مجاز-محفوظ را تجربه می کند. در این شرایط فقط امکان ثبت سفارش خرید یا فروش وجود دارد و معامله ای انجام نمی شود. این وضعیت عموما با رنگ نارنجی نشان داده می شود.

وضعیت ممنوع-متوقف:

تا اطلاع ثانوی امکان انجام معاملات وجود ندارد. در این حالت تا اطلاع ثانوی که توسط ناظر بازار اعلام می شود، امکان ثبت سفارش و انجام معاملات وجود ندارد. برای تغییر این وضعیت باید چند ساعت تا چند روز صبر کرد. این وضعیت عموما با رنگ قرمز نشان داده می شود.

تفاوت وضعیت ممنوع و ممنوع- متوقف

هرگاه یک اتفاق مهم در داخل شرکت رخ دهد که باعث تغییر زیاد و معنادار در روند فعالیت های عادی شرکت و یا سودآوری آن شود بایستی سهم متوقف شده تا اطلاعات با رعایت اصل عدالت و انصاف به تمامی سهامداران برسد و پس از وقفه ای یک یا چند روزه سهم بازگشایی می شود. در این زمان وضعیت سهم ممنوع یا ممنوع متوقف است. تفاوت اصلی وضعیت ممنوع متوقف با وضعیت ممنوع این است که در وضعیت ممنوع سهم به صورت موقت بسته است و بازگشایی آن سریع اتفاق می افتد اما در وضعیت ممنوع-متوقف سهم به طور کامل بسته بوده و تا اطلاع ثانوی خرید و فروش در آن نماد امکان پذیر نیست

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print
مهدی احمدی هستم

مهدی احمدی هستم

علاقمند به مباحث سرمایه گذاری و مالی، حدود 5 سال است که در بازارهای مالی فعالیت دارم. سرمایه 20 جایی است که تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

صفحه ما در اینستاگرام

Instagram did not return a 200.