بورس، سرآغاز عاشقی

اولین خاطره من از بورس

در وبسایت سرمایه 20 یک بخش به نام خاطرات بورسی اضافه کردم که به امید خدا هر چند وقت یک بار از خاطرات و تجربیاتم در بورس با شما صحبت خواهم کرد.

امروز به عنوان اولین مطلب این بخش قصد دارم ماجرای نحوه آشنایی ام با بازار بورس و همچنین خرید اولین سهمم را با شما به اشتراک بگذارم.

دوست داری چه کاره شوی ؟

یادمه از زمان بچگی وقتی از من می پرسیدند که می خواهی بزرگ شدی چه کاره بشوی؟ هیچ ایده ای نداشتم. برخلاف خیلی از بچه ها که دوست داشتن وقتی بزرگ شدن دکتر یا مهندس و حتی خلبان بشوند من از هیچکدوم از این شغل ها خوشم نمی اومد.

این داستان گذشت تا زمان انتخاب رشته دانشگاه فرا رسید. رتبه ام زیاد خوب نشده بود و من دو انتخاب داشتم یا سربازی بروم یا دانشگاه!

قطعا دانشگاه رفتن از سربازی رفتن بهتره من هم دانشگاه را انتخاب کردم و در برگه انتخاب رشته هر رشته  و دانشگاهی که می شد وارد کردم تا بالاخره یکی را قبول شوم.

گذشت و نتایج کنکور آمد. من قبول شده بودم رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی یکی از واحدهای دانشگاه پیام نور! هیچ شناختی از رشته و دانشگاه اش نداشتم ولی به همان دلیلی که قبلا عرض کردم در دانشگاه ثبت نام کردم.

یادمه اولین جلسه دانشگاه یک استاد بسیار نازنین و البته خردمند داشتیم. آقای دکتر مظهری که انشالله هر جا هستند خداوند حفظشان کند. ایشون در همان جلسه اول جمله ای گفتند که برایم خیلی جالب بود

ایشون گفتند: رشته شما مثل شترمرغ می ماند نه اقتصاد هست و نه کشاورزی ترکیبی از هردوی آنها و اتفاقا اینجوری بهتر است جایی که بحث اقتصادی بود می گویید من اقتصاد می خوانم و جایی که بحث کشاورزی بود می گویید من مهندس کشاورزی هستم.

ایده ی جالبی بود من هم ادامه تحصیل دادم و کارشناسی ارشدم را نیز گرفتم البته من فقط از بخش اقتصادش خوشم می آمد. و علاقه ی زیادی به مباحث اقتصادی پیدا کردم. انگاری یک چیزی در وجودم می گفت که اره همین است اقتصاد . تو دوست داری که یک آدم اقتصادی باشی.

زمان آشنایی!

اخبار نرخ ارز و نفت و طلا و شاخص بورس ها و … برایم جذاب شده بود. داستان ثروتمندان و مولتی میلیادرها را می خواندم و همیشه دوست داشتم که بدانم اینها چجوری به این ثروت های افسانه ای دست یافتند.

اگر اشتباه نکنم اواسط سال 1394 بود که با یک آگهی در روزنامه خراسان با عنوان همایش آشنایی با بازار بورس اوراق بهادار مواجه شدم. بی درنگ در آن همایش ثبت نام و شرکت کردم. آقایی با جذابیت خاصی از مزایای سرمایه گذاری در بورس تهران صحبت می کرد. احساس کردم بورس برایم بسیار جذاب و هیجان انگیز است. بعد از همایش تحقیقات بیشتری در مورد بورس انجام دادم و هر لحظه علاقه ام در مورد سرمایه گذاری در بورس بیشتر و بیشتر می شد.

همان موقع ها بود که کنکور کارشناسی ارشد قبول شده بودم و باید به دانشگاه سراسری در شهر دیگری که 14 ساعت با شهر مشهد فاصله داشت می رفتم. در دانشگاه با دوست عزیزی آشنا شدم که چند سال در بازار بورس فعال بود به نام مهندس علی علمی ایشون به من برای گرفتن درک صحیحی از بازار بورس خیلی کمک کردند. و این طور شد که من اولین سهم خودم را در تاریخ 17 بهمن ماه 1394 که شرکت خودرو سازی زامیاد با نماد خزامیا بود خریداری کردم.

صعود نافرجام!

آن روزها سهام خودرویی در یک روند صعودی پر شتاب بودند و هر کدامشان سود های چند ده درصدی می دادند. من که در مدت زمان کوتاهی سودهای خوبی کسب کرده بودم. اولین اشتباه دنیای سرمایه گذاری ام را مرتکب شدم و با بخش قابل توجهی از پول وارد بازار شدم به تصور اینکه یک شبه راه صد ساله بروم.

زمان گذشت و روند صعودی بازار که اغلب در نمادهای خودرویی جریان داشت متوقف شد و بازار شروع به ریزش کرد. نتیجه آن شد که بعد از گذشت 8 ماه کل سودهایم و همچنین دو سوم سرمایه ام را از دست داده بودم.

داستان غم انگیزی بود ولی من نه فرصت افسردگی و ناراحتی داشتم و نه چاره ای، زیرا بخش بزرگی از پولی که از دست داده بودم هم مال خودم نبود در نتیجه هر طور شده باید سرمایه ام را بر می گرداندم. اصلا هم نمی خواستم که بپذیرم بازارهای مالی جای من نیست. البته احساس می کنم هر فردی با هر تیپ شخصیتی می تواند در بازارهای مالی موفق باشد.

کشف راه درست!

به همین دلیل شروع کردم به مطالعه و کسب دانش در حوزه سرمایه گذاری، کتاب های زیادی خواندم و دوره های زیادی اعم از رایگان و پولی شرکت کردم. در آخر به جایی رسیدم که سرمایه ای را در عرض 8 ماه از دست داده بودم در عرض 4 ماه دوباره بدست بیاورم و اصطلاحا به نقطه سربه سر برسم.آنجا بود که فهمیدم با کسب دانش و روانشناسی درست می توان در این بازار در زمان کوتاهی به موفقیت رسید.

مطالعاتم را ادامه دادم و همچنان در بازار هم به محک دانسته هایم می پرداختم. و این روند تا کنون ادامه دارد. من هر روز عاشق و عاشق تر سرمایه گذاری می شوم و در سرمایه 20 تلاش دارم افرادی که مثل من عاشق سرمایه گذاری هستند یا می خواهند بشوند را از تجربیاتم با خبر سازم.

خوشحال می شوم در بخش نظرات تجربه ورود به دنیای سرمایه گذاری شما را هم بشنوم.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print
مهدی احمدی هستم

مهدی احمدی هستم

علاقمند به مباحث سرمایه گذاری و مالی، حدود 5 سال است که در بازارهای مالی فعالیت دارم. سرمایه 20 جایی است که تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می گذارم

این پست دارای 2 نظر است

  1. حسن زینلی

    جالب بود

    1. مهدی احمدی

      ممنون خوشحالیم که با ما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

صفحه ما در اینستاگرام

Instagram did not return a 200.