کد بورسی چیست؟ و نحوه دریافت آن

کد بورسی چیست و نحوه دریافت آن

کد بورسی چیست

هر فرد یا شرکتی که می خواهد در بازار بورس اوراق بهادار ایران سرمایه گذاری کند باید یک کد بورسی داشته باشد. به کد بورسی کد سهامداری یا کد معاملاتی نیز می گویند.

کد بورسی شناسه اختصاصی است که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد 5 رقمی تشکیل شده است. به طور مثال اگر فردی نام خانوادگی اش احمدی است. کد بورسی اش می تواند به شکل « احم12345» باشد.

کد بورسی همانند کد ملی منحصر به فرد است و هر فردی فقط یک کد بورسی دارد.

چگونه کد بورسی بگیریم ؟

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید. سپس به وبسایت کارگزاری دلخواه خود مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام در سایت کارگزاری نیز می کنید. بعد از ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری  با اصل کارت ملی و شناسنامه و مدرک تحصیلی تان به کارگزاری مربوطه مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را تکمیل می نمایید.

تقریبا بعد از دو یا سه روز کاری کد بورسی شما توسط سازمان بورس صادر شده و به ایمیلی که هنگام ثبت نام به کارگزاری داده بودید ارسال می شود.

با نام کاربری و رمز عبوری که در ایمیل ارسالی موجود است می توانید وارد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری شوید و فرآیند خرید و فروش سهام خود را آغاز کنید

در ادامه قدم به قدم نحوه ثبت نام در سامانه سجام را آورده شده است. که با مطالعه دقیق بخش زیر به راحتی می توانید خودتان در سامانه سجام ثبت نام کنید

نحوه ثبت نام در سامانه سجام

ابتدا وارد سایت زیر شوید

سامانه سجام

ثبت نام در سامان سجام بورسسامانه سجام

بر روی دکمه «ثبت نام در سجام» کلیک می کنید. شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و بر روی دکمه «دریافت کد تایید» کلیک نمایید. در صفحه بعد کد تاییدی که به شماره موبایل شما ارسال شده است وارد نمایید. در مرحله بعد کد ملی و شخصیت حقیقی یا حقوقی بودن خود را مشخص می نمایید. ( اگر به عنوان یک فرد می خواهید کد بورسی بگیرید نوع حقیقی را انتخاب کنید و اگر شرکت هستید نوع حقوقی را انتخاب کنید)

در ادامه هزینه ثبت نام در سامانه سجام که در حال حاضر یکصد هزار ریال معادل ده هزار تومان است را از طریق درگاه بانکی واریز می نمایید.

در مرحله بعد اطلاعات شخصی و حساب بانکی خود را در فرم های مربوطه وارد می نمایید. در مرحله بعد سامانه سجام به صورت خودکار از مراکز داده خود استعلام اطلاعات وارد شده شما را چک می نماید و در صورت تایید پیامک کد رهگیری به موبایل شما ارسال می شود و در صورت عدم تایید مشکل موجود به موبایل شما پیامک خواهد شد که بعد از رفع مشکل می توانید فرآیند ثبت نام را ادامه دهید.

پس از تکمیل ثبت نام در سجام و دریافت کد پیگیری، احراز هویت به یکی از دو روش حضوری یا الکترونیکی قابل انجام است.

در صورتیکه احراز هویت با موفقیت انجام شود، بعد از دریافت پیامک احراز هویت کد بورسی نیز در قالب پیامک ارسال خواهد شد.

برای احراز هویت حضوری یا الکترونیکی می توانید از لینک زیر کمک بگیرید.

 لیست مراکز منتخب احراز هویت 

 

نحوه ثبت نام در وبسایت کارگزاری

هر کارگزاری در وبسایت خود بخشی به عنوان ثبت نام آنلاین کد معاملاتی یا کد بورسی دارند که می توانید از آن بخش اقدام به ثبت نام نمایید. این بخش هم مانند ثبت نام سامانه سجام اطلاعات هویتی و بانکی و ایمیل تان را وارد می کنید و ثبت نام شما تکمیل می شود.

مراجعه به کارگزاری

بعد از دو ثبت نام فوق با کد رهگیری ارسالی سامانه سجام و همچنین اصل کارت ملی و شناسنامه به کارگزاری مربوطه مراجعه می کنید.( البته در بعضی از کارگزاری ها بعد از احراز هویت نهایی در سامانه سجام نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری وجود ندارد)

کارگزاری فرم هایی که در سایت تکمیل نمودید را پرینت می گیرد و شما باید امضا و اثر انگشت خود را در پایین فرم ها درج نمایید.

البته برای اینکه بتوانید توسط سامانه آنلاین اقدام به خرید و فروش کنید کارگزاری ها موظف هستند از شما یک آزمون در رابطه با آشنایی شما با بازار بورس ایران بگیرد. البته جای نگرانی نیست معمولا کارگزاری ها در انجام این آزمون نهایت همکاری را با شما می کنند و جواب های صحیح را در اختیارتان می گذارند!!!

بعد از اتمام این مراحل به شما تبریک می گویم کد معاملاتی شما نهایتا دو یا سه روز کاری به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

در پایان اگر سوالی داشتید می توانید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید