کد بورسی چیست و نحوه دریافت آن

نحوه دریافت کد بورسی

در مقاله می خواهم در مورد کد بورسی و نحوه دریافت آن طبق قوانین جدید سازمان بورس صحبت کنم.

کد بورسی چیست

هر فرد یا شرکتی که می خواهد در بازار بورس اوراق بهادار ایران فعالیت کند باید یک کد بورسی داشته باشد. به کد بورسی کد سهامداری یا کد معاملاتی نیز می گویند.

کد بورسی شناسه اختصاصی است که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد 5 رقمی تشکیل شده است. به طور مثال اگر فردی نام خانوادگی اش احمدی است. کد بورسی اش می تواند به شکل « احم12345» باشد.

کد بورسی همانند کد ملی منحصر به فرد است و هر فردی فقط یک کد بورسی دارد.

چگونه کد بورسی بگیریم ؟

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام ثبت نام کنید. سپس به وبسایت کارگزاری دلخواه خود مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام در سایت کارگزاری نیز می کنید. بعد از ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری  با اصل کارت ملی و شناسنامه برای احزار هویت به کارگزاری مربوطه مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را تکمیل می نمایید. البته در بعضی از کارگزاری ها نظیر کارگزاری آگاه فرآیند ثبت نام سامانه سجام و کارگزاری یک جا و در سایت کارگزاری صورت می گیرد.

تقریبا بعد از دو یا سه روز کاری کد بورسی شما توسط سازمان بورس صادر شده و به ایمیلی که هنگام ثبت نام به کارگزاری داده بودید ارسال می شود.

با نام کاربری و رمز عبوری که در ایمیل ارسالی موجود است می توانید وارد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری شوید و فرآیند خرید و فروش سهام خود را آغاز کنید

نحوه ثبت نام در سامانه سجام

ابتدا وارد سایت زیر شوید

سامانه سجام

سامانه سجام بورس

بر روی دکمه «ثبت نام در سجام» کلیک می کنید. شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و بر روی دکمه «دریافت کد تایید» کلیک نمایید. در صفحه بعد کد تاییدی که به شماره موبایل شما ارسال شده است وارد نمایید. در مرحله بعد کد ملی و شخصیت حقیقی یا حقوقی بودن خود را مشخص می نمایید. ( اگر به عنوان یک فرد می خواهید کد بورسی بگیرید نوع حقیقی را انتخاب کنید و اگر شرکت هستید نوع حقوقی را انتخاب کنید)

در ادامه هزینه ثبت نام در سامانه سجام که در حال حاضر یکصد هزار ریال معادل ده هزار تومان است را از طریق درگاه بانکی واریز می نمایید. در مرحله بعد اطلاعات شخصی و حساب بانکی خود را در فرم های مربوطه وارد می نمایید. در مرحله بعد سامانه سجام به صورت خودکار از مراکز داده خود استعلام اطلاعات وارد شده شما را چک می نماید و در صورت تایید پیامک کد رهگیری به موبایل شما ارسال می شود و در صورت عدم تایید مشکل موجود به موبایل شما پیامک خواهد شد که بعد از رفع مشکل می توانید فرآیند ثبت نام را ادامه دهید.

نحوه ثبت نام در وبسایت کارگزاری

هر کارگزاری در وبسایت خود بخشی به عنوان ثبت نام آنلاین کد معاملاتی یا کد بورسی دارند که می توانید از آن بخش اقدام به ثبت نام نمایید. این بخش هم مانند ثبت نام سامانه سجام اطلاعات هویتی و بانکی و ایمیل تان را وارد می کنید و ثبت نام شما تکمیل می شود.

احراز هویت

بعد از دو ثبت نام فوق با کد رهگیری ارسالی سامانه سجام و همچنین اصل کارت ملی و شناسنامه و به کارگزاری یا دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاری مربوطه مراجعه می کنید.

کارگزاری فرم هایی که در سایت تکمیل نمودید را پرینت می گیرد که شما باید امضا و اثر انگشت خود را درج کنید.

البته برای اینکه بتوانید توسط سامانه آنلاین اقدام به خرید و فروش کنید کارگزاری ها موظف هستند از شما یک آزمون در رابطه با آشنایی شما با بازار بورس ایران بگیرند. البته جای نگرانی نیست معمولا کارگزاری ها در انجام این آزمون نهایت همکاری را با شما می کنند و جواب های صحیح را در اختیارتان می گذارند!!!

بعد از اتمام این مراحل به شما تبریک می گویم کد معاملاتی شما نهایتا دو یا سه روز کاری به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

در پایان اگر سوالی داشتید می توانید از بخش نظرات با من در میان بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print
مهدی احمدی هستم

مهدی احمدی هستم

علاقمند به مباحث سرمایه گذاری و مالی، حدود 5 سال است که در بازارهای مالی فعالیت دارم. سرمایه 20 جایی است که تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

صفحه ما در اینستاگرام

Unable to communicate with Instagram.